Hogyan vegyünk használt autót 1. - Miért fontos a származás?
Ha egy szupermarketben vásárolunk, minden terméken jelzik, hol készült, honnan származik. A vásárlók általában olyan csomagolt élelmiszert vesznek, aminek tisztában vannak az eredetével. Az autóknál a márkanév garantálja a minőséget, azonban sokan úgy vesznek használt kocsit, hogy fogalmuk sincs a valódi futásteljesítményről, vagy arról, hogy – teljesen véletlenül – nem lopott-e?
A használtpiacon az autóknak minden egyes tulajdonosváltásakor kötelezően át kell esniük az eredetiség-vizsgálaton, ami nélkül nem adják ki az új tulajdonosnak a forgalmi engedélyt. Ezzel szemben a külföldről származó használt autók eredetvizsgálat nélkül forgalomba hozhatók. Vagyis bárki simán belefuthat egy lopott autó megvásárlásába, hiszen nem tudhatja, véletlenül nem egy körözés alatt álló lopott kocsira adta-e ki a pénzt.
Mivel az eladót semmilyen jogszabály nem kötelezi az autó előéletének tisztázására, a vevőnek résen kell lennie, ha használt autót vesz.
Minden évben több olyan eset is nyilvánosságra kerül, amikor egy mit sem sejtő tulajdonos az autóját lefoglalják, mert kiderül róla, hogy adott esetben hosszú ideje körözi valamelyik nyugati ország rendőrsége. A jóhiszemű magyar tulajdonos pedig sosem kapja vissza a pénzt, mert az eladó, a használtimporttal foglalkozó vállalkozás már régen eltűnt,
Ezért csak olyan autót vegyünk meg bármilyen kereskedésben, vagy a magánszemélytől, amit az adásvételi szerződés aláírása előtt márkaszervizben átvizsgáltattunk. Ha az eladó tiltakozik, pláne azzal jön, hogy ennyiért még aznap eladja, jobb, ha lemondunk a vételről. Így nagyon sok későbbi kellemetlenség elkerülhető.
Az ilyen kellemetlenségekről a következő posztunkban írunk.
A Das WeltAuto használt autó kínálatát IDE kattintva érheti el.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.