Hogyan vegyünk használt autót 4. - Óvakodj az ügynököktől
A szabadpiacon vásárlók gyakran kerülnek olyan helyzetbe, hogy az adásvételi szerződésen tehát csupán a külföldi eladó adatai szerepelnek, pedig valójában nem a külföldi tulajdonos értékesíti a kocsit, hanem egy magyar cég, amely közvetítő ügynökként jár el. Mivel az adatok valódiságát a magyar okmányiroda nem vizsgálja, az sem ritka, hogy az ilyen biankó szerződésben fiktív személyek szerepelnek eladóként, viszont ha az így megvásárolt kocsi akár másnap elromlik, a vevő bajban van, mert a szavatossági jogokat csak a kocsi előző, külföldi tulajdonosánál lehetne érvényesíteni.
A használtimporttal foglalkozó vállalkozások ráadásul általában idegen nyelvűszerződést tesznek a nagyon előnyös áron kínált autóba beleszeretett vevő elé, amiben ugyanakkor lehetnek olyan jogi buktatók, amikkel a vevő nem lehet tisztában. Így aztán, ha az autóról kiderül, hogy négy roncsból rakták össze, vagy lopott, gyakorlatilag lehetetlen eredménnyel kecsegtető kártérítési pert indítani.
Akkor is célszerű találkozni az eladó kocsi tulajdonosával, ha az magyar, mert ha a kiszemelt autót elvisszük egy márkaszervizbeállapotfelmérésre – ahol a márka központi rendszerén ellenőrizni lehet a kocsi előéletét –, a szerviz csak a tulajdonosnak adhatja ki az adatokat. Ígytehát ha valaki közvetítőtől/ügynöktől vásárol, csak akkor tudja meg az igazi futásteljesítményt, ha már a tulajdonába került az autó.
A Das WeltAuto használt autó kínálatát IDE kattintva érheti el.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.