Szerződések, ahogy az ügyvéd látja 2.
Rövidített szavatossági idő. Egy régi mondás szerint egy szerződés annyit ér, amennyit sikerül megvalósítani belőle. A használtautók piacán azonban néha nagyon fura, kifejezetten a vevő kárára fogalmazott szerződések is felbukkannak. Ilyenekre mutat példát Újvári Zoltán ügyvéd.
Érdekes mondat szerepel egy használtautó kereskedő cég adásvételi szerződésében. „A felek kifejezetten megállapodnak, hogy a vevő a teljesítés időpontjától számított 12 hónapos elévülési határidő alatt érvényesítheti szavatossági jogait.”
Ez az eladó kötelezettségeit szűkítő mondat azt feltételezi, hogy egy lényeges körülményt a felek külön megtárgyaltak. Erről persze szó sem volt, és a betűtengerből nem tűnik ki, sőt belesimul a mondat, ami szerint a vevő egyetért azzal, hogy felére csökkenjen a szavatossági idő.A szavatossági határidő alapesetben két év, de a PTK lehetőséget biztosít arra, hogy ha az adásvétel tárgya ingó dolog, akkor a 24 hónapos határidőt a felek megállapodása alapján 12 hónapra lehet mérsékelni.
Az ilyen adásvételi szerződések általában egy kereskedő cég és egy természetes személy között jönnek létre, a polgári törvénykönyv és a magánjog által fogyasztóként definiált természetes személyeket megkülönböztetett védelemben részesíti a gazdasági társaságokkal szemben. És a kúria ítélkezési gyakorlata meglehetősen egységes ebben a tekintetben
Korábban a biztosítók előszeretettel alkalmazták a CASCO szerződések esetén, hogy a CASCO szerződésekből eredő kártérítési igényt egy évre redukálják. A múlt évtizedben azonban a szakjogászok elkezdték az ilyen szerződéseket támadni, hogy nem hívták fel külön a fogyasztók figyelmét arra a részre, ami eltér a szokásos szerződési gyakorlattól.
A kúria több esetben kimondta, hogy a biztosítók esetében az elévülésnek, vagyis a bíróság előtti igényérvényesítés lehetőségének öt évről egy évre való szűkítése olyan lényeges körülmény, amelyre az azt alkalmazó félnek a másik fél figyelmét külön, írásban kell felhívnia. Ezért vezették be a biztosítók azt, hogy külön lapon aláíratják az ügyféllel, hogy tudomásul veszi: egy év az elévülési határidő.
Az említett autókereskedő szerződésében azonban ez a lényeges pont csak egy mondat a sok közül.
Az elévülés a micsoda. Mosolygó arc Annak az általános ideje 5 év, amelyet a biztosítók külön figyelemfelhívás nélkül szoktak a szerződésben 1 évre redukálni. Az elévülés pedig nem más, mint a bíróság előtti igényérvényesítés lehetősége.
És most lássuk, mi is az a termékszavatosság.A polgári jog legújabb felelősségi alakzata a termékhibák körében. Az új Polgári Törvénykönyv vezette be, 2014. március 15-től hatályos.
Az igény jogosultja csak fogyasztó lehet. Az igény kötelezettje pedig az ingó (és csakis ingó) termék gyártója és forgalmazója.
Hibás a termék, ha
- nem felel meg a gyártó által történt forgalomba hozatalkor hatályos minőségi követelményeknek, vagy
- nem rendelkezik a gyártó által adott leírásban szereplő tulajdonságokkal.
Bizonyítási szabályok:
A fogyasztónak kell bizonyítania, hogy a hiba a termék forgalomba hozatalakor már fennállt.
A gyártónak/forgalmazónak ahhoz, hogy mentesüljön a felelősség alól bizonyítania kell:
- a terméket nem üzleti tevékenysége körében gyártotta/forgalmazta,
- a termék forgalomba hozatalának időpontjában a hiba a tudomány és a technika állása szerint nem volt felismerhető,
- a hibát jogszabály, vagy kötelező előírás alkalmazása okozta.
A fogyasztó a termék hibájának sikeres bizonyítása esetén:
- javítást, vagy
- cserét kérhet.
A hibát a felfedezést követő 2 hónapon belül közölni kell a gyártóval/forgalmazóval. A termékszavatosság a termék forgalomba hozatalától számított 2 évig terheli a gyártót/forgalmazót. A határidő elteltét követően elveszik a jog.
A Das WeltAuto használt autó kínálatát IDE kattintva érheti el.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.