Mit tegyünk karambol esetén?
Gyakran történik olyan közlekedési baleset, amikor két autó keményen egymásnak csapódik, mondjuk egy zsúfolt úton a reggeli tolongásban, de senki sem sérül meg. Ilyenkor nem kötelező rendőrt hívni, viszont nagy a nyomás a karambolozó feleken, hogy álljanak félre, ne foglalják el a sávot a munkába igyekvő, türelmetlen autósok elől. De ne tegyük.
Az Újvári és Báji-Patay Ügyvédi Iroda azt javasolja, hogy el ne mozdítsák az autót mindaddig, amíg
1, az egyik fél el nem ismeri a felelősséget
2, nem fotóztuk, videóztuk le a körülményeket okostelefonunkkal.
Ami a rendőrséget illeti, akkor kötelező értesíteni őket, ha személyi sérülés gyanúja áll fenn, és ajánlott, ha a felelősség kérdésében nem sikerül egyetértésre jutnunk a másik féllel. Az ilyen felelősségi vita esetén mindenképpen várjuk meg a rendőrök kiérkezését.
Jóllehet a baleseti bejelentő fejlécében az olvasható, hogy kitöltése nem jelenti a felelősség elismerését, a lap alján a 14. pont pedig a sérült vagy károsult nevének feltüntetésére szolgál, az általánosan bevett gyakorlat szerint itt ismertetik el a vétkes vezetővel a felelősséget. Ezért mi is használjuk ezt a „Megjegyzés” rovatot a felelősség elismerésének igazolására.
Még egy egyszerű koccanás is komoly stresszt okoz, ezért igen fontos, hogy megőrizzük hidegvérünket, mert csak így hozhatjuk a lehető legjobb döntéseket. Például az ütközést követő pillanatokban gyűjtsük össze a baleset szemtanúinak nevét, címét és telefonszámát, amelyeket a baleseti bejelentő 5. számú rovatában rögzítsük.
Mindenképpen ellenőrizzük a balesetben részes másik fél okmányainak adatait – személyi adatok, rendszám-, zöldkártyaszám-, és felelősség-biztosítási kötvényszám – és vessük össze az általa a baleseti bejelentőn feltüntetett adatokkal.Mindenképpen kérjük el a másik fél mobilhívószámát és a helyszínen csörgessük meg, hogy az valóban élő szám-e.
A későbbi gördülékenyebb kárrendezés érdekében mérjük fel, hogy a gépkocsin kívül más vagyontárgyban (pl. mobiltelefon, napszemüveg, ruházat, stb.) keletkezett-e kár. Amennyiben igen, akkor ezt a baleseti bejelentő 4. számú rovatában jelezzük.
Igyekezzünk higgadtan és átgondoltan lerajzolni a baleseti szituációt – még ha remegő kézzel nem könnyű ez a feladat – és a 13. számú rovatban és kellő pontossággal megjelölni a közlekedési manővereket a baleseti bejelentő 12. számú rovatában.
A Das WeltAuto használt autó kínálatát IDE kattintva érheti el.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.