Ezekre figyeljünk egy autós nyaraláson
A Gfk Hungária kimutatásai alapján a családok közel 50 százaléka megy autóval nyaralni június közepétől egészen szeptember elejéig, azonban csak kevesen készülnek fel megfelelően az utazásra. Segítségül a Das WeltAuto 6 pontban összeszedte, hogy mire érdemes odafigyelni, ha gépkocsival vágunk neki a nagyvilágnak.
A Gfk Hungária tavalyi elemzéséből kiderült, hogy a magyar lakosság kicsivel több mint fele (54 százalék) tervez utazást nyaranta, közülük a legtöbben (32 százalék) belföldi úti célban gondolkodnak, 10 százalékuk külföldre megy és 12 százalék bel- és külföldi utazást is beiktat a nyári szabadságába. Hónapokat készülnek családok az egy-kéthetes kikapcsolódásuk előtt az utazásra, hiszen jó érzés kiszakadni a mindennapokból egy rövid időre. A Gfk Hungária tavalyi kimutatása alapján a legnépszerűbb utazási eszköznek továbbra is az autó számít, az utazók fele még mindig gépkocsival tervezi a nyaralást, míg 43 százalékuk dönt a repülő mellett, autóbusszal pedig inkább az 50 év felettiek kirándulnak.
Mivel sokan mennek kocsival, fontos tudni, hogy mire érdemes odafigyelnünk az indulás előtt. A könnyebb tájékozódás érdekében a Das WeltAuto összeszedte azokat a sarkalatos pontokat, amelyeket érdemes betartanunk, ha zavartalan kirándulásra vágyunk.
1. Az előkészületek
Az egyik leginkább kritikus kérdés az utazás során autónk állapota. Mivel a hazai gépkocsik átlagéletkora 14 év feletti, így jó eséllyel sokan idős kocsival indulnak útnak. Mielőtt kezdetét venné a nyaralás, érdemes tehát átvizsgáltatni a járművet egy márkaszervizben, hogy az esetleges problémákra fény derüljön. Persze ezek nagy részét saját magunk is elvégezhetjük otthon, de nagyobb biztonságot nyújt egy profi szakvéleményén.
Indulás előtt kössünk nemzetközi biztosítást a gépjárműre, és ne feledkezzünk el az utasok betegség és poggyász biztosításáról sem, mert ezek hiánya komoly költségeket vonhat maga után. Ezután tervezzük meg pontosan az útvonalunkat, s frissítsünk indulás előtt a navigációnkon.
2. Ezeket érdemes ellenőrizni, ellenőriztetni:
- Gumiabroncsok;
- Pótkerék;
- Futómű;
- Fékek;
- Izzók;
- Folyadékszintek (fékfolyadék, hűtőfolyadék, ablakmosó folyadék)
- Klímaberendezés.
3. Indulás előtt ellenőrizzük a kötelező és javasolt tartozékok hiánytalan meglétét:
- Elsősegélydoboz;
- Elakadásjelző háromszög;
- Láthatósági mellény;
- Égőkészlet;
- Vontatókötél;
- Tűzoltó készülék.
4. Így érdemes rögzíteni a csomagokat, hogy hirtelen fékezésnél vagy egy balesetnél ne okozzanak nagyobb bajt a velünk utazó tárgyaink:
- Pakoljuk alulra a nagyobb, nehezebb holmikat;
- Felülre mehetnek a kisebb és ez által könnyebb pakkok;
- Rögzítsük az éles tárgyakat egy hevederrel, majd fedjük le őket egy pokróccal;
- Az utastérbe pakolt nagyobb holmit kössük le a biztonsági övvel;
- Az autóban szabadon semmi ne maradjon, a kisebb tárgyakat pakoljuk el az erre kialakított rekeszekbe, kesztyűtartóba.
5. Így utazhatnak a gyerekek a kocsiban:
- A KRESZ előírása szerint a csecsemőket kizárólag biztonsági övvel rögzített hordozóban vagy gyerekülésben bekötve szállíthatjuk.
- A kisbabákat elől csak menetiránnyal ellentétesen ültethetjük, abban az esetben, ha az anyósülésnél nincs légzsák, vagy megoldható, hogy kikapcsoljuk annak kioldódását.
- 135 centiméter alatti gyermek csak a hátsó ülésen, gyerekülésben utazhat, amely igazodik a testméretéhez, illetve a testsúlyához.
- A 135 és 150 centiméter közötti gyerkőcök a hátsó ülésen utazhatnak biztonsági övvel bekötve, ha stabilan be lehet állítani számukra az övet. Amennyiben nem tudjuk az övet megfelelően testre szabni, úgy használhatunk ülésmagasítót.
- Az a gyermek, aki magasabb 150 centiméternél, már az anyósülésen is helyet foglalhat, szintén övvel bekötve.
6. Ezekre figyeljünk az utazás során:
- A nagy meleg sokkal jobban megviseli szervezetünket, a kisebbeknél pedig ez hatványozottan igaz, ezért a folyadékpótlásról se feledkezzünk meg.
- Menetközben ne arra menjen ki a játék, hogy minél kevesebb megállással érjük el a célállomást, hanem iktassunk be pihenőket.
- A szabályokat betartva autózzunk, mert a környező országokban szigorú büntetések várhatnak ránk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.