Elhagyott autók az utcán
Gyakran látni olyan régen egy helyben álló, elhagyott autókat a főváros külsőbb kerületeiben, amiket már körbe nőtt a fű, és talán már madarak is fészkelnek rajta. Noha elfoglalják a parkolóhelyet mások elől, az elszállításuk korántsem egyszerű.
A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságához (FÖRI) számos esetben érkezik lakossági bejelentés üzemképtelen gépjárművel kapcsolatban. Az üzemképtelen gépjárművek elszállítása az elmúlt években egyre ritkábban valósult meg. A FÖRI idén április végéig 52 esetben kapott bejelentést, ám csak 12 üzemképtelen gépjárművet szállított el a Rendészeti Igazgatóság, míg tavaly egész évben 36 autó került erre a sorsra. Azokban az esetekben, amikor az elhagyott autó bejelentése nem a Rendészeti Igazgatóság illetékességi területén található járműre vonatkozik, azt továbbítják a kerületi közterület-felügyelet részére, az intézkedés megtétele érdekében, ám a FÖRI-nek arra nézve nincs adata, hogy a kerületi közterület-felügyeletek hány üzemképtelen járművet szállítottak el.
Autó elszállítás közterületről - Mit lehet elszállítani, és mit nem?
Az igazgatóságtól kapott tájékoztatás szerint sok esetben megállapították, hogy bár a gépjármű valóban hosszabb ideje nem mozdult – belepték a lehulló falevelek, sok parkolási pótdíj fizetési felszólítás van a szélvédőn – a jármű hatósági jelzéssel rendelkezik, műszaki érvényessége nem járt le, nem körözik, és látható műszaki hiba nem tapasztalható rajta. Ilyen esetben a gépjármű jogszerűen tartózkodik a közterületen, elszállítására nincs mód.
Azonban a lejárt műszaki érvényességgel, vagy hatósági jelzéssel – forgalmi rendszámmal – nem rendelkező gépjárművek nem tárolhatóak közterületen. Így az üzemképtelen gépjárművek – roncsautók – és a lejárt műszakival rendelkező vagy rendszám nélküli autók szállítása engedélyezett. Ami a műszakit illeti, a 2016-tól hatályos jogszabályváltozást követően a rendszámtáblán már nem látható a műszaki érvényességet jelző matrica, így annak megállapítása csak a gépjármű-nyilvántartásból történő lekérdezéssel történhet.
Az üzemképtelen gépjármű elszállításának folyamata egyébként a következő:
1. Az üzemképtelen gépjármű észlelését követően értesítés helyeznek a szélvédőre, és erről jegyzőkönyv készül.
2. Tíz nap elteltével a járművet ismét ellenőrzik, hogy a tulajdonosa, üzemben tartója eleget tett-e az értesítésben szereplő felhívásnak, vagy sem.
3. Amennyiben a jármű a 10. napot követően is a közterületen van, az elszállítást megrendelik, majd elszállítják jegyzőkönyvezés, részletes állapotfelmérés mellett.
4. Ezután az autó őrzött, 24 órás nyitva tartást biztosító telephelyre szállítják, az üzemben tartót vagy a tulajdonost levélben értesítik az elszállításról, az intézkedés költségeiről, és felszólítják a gépjármű haladéktalan átvételére.
5. Amennyiben ennek nem tett eleget, a felhívást megismétlik a beszállítást követő 15. nap elteltével.
6. Ha a második felszólításra sem jelentkezik a jármű tulajdonosa/üzemben tartója, a jármű hat hónap tárolást követően értékesíthető, vagy amennyiben az értékesítés nem sikerül, regisztrált hulladék bontó, kezelőben megsemmisíthető.
7. Az értékesítésből/megsemmisítésből származó bevételből levonják az intézkedéssel kapcsolatban felmerült költségeket. Az esetlegesen fennmaradó összeg a jármű tulajdonosát illeti meg, ezért azt elkülönített számlán, hat hónapig megőrzik.
A Das WeltAuto garanciális használt autó kínálatát IDE kattintva érheti el.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.