Hallgassunk az autónkra, ha szervizelést kér!
Sokszor hallani a Volkswagen tsi motorok megbízhatóságát megkérdőjelező felvetésekről, amelyek leggyakrabban a tsi motorok vezérműlánc meghibásodása miatt alakulnak ki. Válint Péter, a Porsche Pest szervizvezetője elmondja, hogyan lehet elkerülni a problémát.
Mindenekelőtt jegyezzük meg, hogy néhány éve már vezérműszíjat használ a Volkswagen-csoport, de a korábbi 1.4 TSI motor még vezérműláncot tartalmazott. A szervizben pedig azt vették észre a vezérműláncok ellenőrzésénél, hogy bizonyos autókon a motor élettartamára fejlesztett eszközöket jóval hamarabb, 60-120 ezer kilométer között cserélni kellett. A tapasztalatok szerint ez sokban függött attól, hogyan használták a gépjárművet.
Aki ragaszkodott ahhoz, hogy csak 30 ezer kilométerenként, esetleg még a gyártó által előírt maximum futásteljesítényt is meghaladva viszi ellenőrző szervizre az autóját, noha az autó esetleg már 22 ezernél jelezte, hogy eljött a karbantartás ideje – bizony gyakran pórul járt.
Ezért komolyan kell venni az autó inspekciós kijelzésit, mert azok nem hamis riasztások. Két inspekciós szerviz között ugyanis egy elektronika gyűjti az adatokat, hogy hány hidegindítás történt, hányszor és milyen hosszan gyorsítottak padlógázzal, szóval az üzemeltetési körülmények egy adattárolóba kerülnek. Nagyon nem mindegy, hogy a kocsival naponta tíz kilométert megyek a városban, vagy autópályán egyenletes tempóban, illetve rendszeresen kijárok szerpentinezni, és full gázzal nyomom gyakori 2-3-4 váltásokkal. Az ilyen adatokból kalkulálja ki a szoftver, hogy mikor kell szervizeltetni a motort.
A TSI motorok működéséről itt írtunk korábban.
TSI motor olajcsere - Miért fontos, hogy megfelelő gyakorisággal elvégezzük?
Ha valaki a szervizigény-jelzést nem vette komolyan, nyilván nem tudta, hogy a motorolaj az üzemeltetés körülményeinek megfelelően azonos futásteljesítménynél különböző mértékben használódik el. Egy dinamikusan, gyakran csúcsteljesítménnyel használt gépkocsinál már az olajcsere után 20-22 ezer kilométernél sok szennyeződés lebeghet az olajban és az, mint valami csiszolóanyag kikezdte és megnyújtotta a láncot. Az ilyen, az elektronika által javasolt olajcserén túlfutó autóknál kimutathatóan sűrűbben fordultak elő vezérműlánc problémák.
Csörgő hang indításkor?
Tévhit, hogy a lánc egyik pillanatról a másikra adja meg magát. A lánc átugrását és a motor károsodását legtöbbször megelőzi egy csörgő hang a motor indításakor. Nem is feltétlenül a lánc megy tönkre, hanem gyakran a vezérműtengely állító vagy a láncfeszítő. Valamilyen szennyeződés, lerakódás miatt a láncfeszítő nem tudja ellátni teljesen feladatát, emiatt alacsonyabb olajnyomásnál lazább lesz a lánc, és ez adja a csörgő hangot indításkor. De csak akkor, ha terheléskor a láncfeszítő megfeszíti a láncot.
Az is tévhit, hogy a vezérműszíj valami hamar tönkre menő dolog. A mai vezérműszíjak javasolt csereperiódusa már nem 90-120 ezer, hanem 180-210 ezer kilométer között van. Azonban aki keveset jár az autójával, arra figyeljen, hogy nem elég a futásteljesítményre támaszkodni. A vezérműszíj hőterhelést kap, anyaga elöregszik és az évek alatt elveszti a rugalmasságát. Tehát hiába van csak 80 ezer kilométer az autóban, 6-7 éves kor után legalábbis ellenőrizni kell a szíjat, de ha már hozzányúltak, érdemesebb cserélni, elkerülve egy esetleges, jelentős javítási költségvonzatú motorkárosodást.
A Das WeltAuto garanciális használt autó kínálatát IDE kattintva érheti el.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.