Melyik lízinget érdemes választani?
A vállalkozások számára az operatív lízing, illetve a nyíltvégű pénzügyi lízing az előnyös konstrukció.
A nyílt végű pénzügyi lízingnél
– ami új és használt gépjármű finanszírozásához egyaránt igénybe vehető – a zártvégűhöz hasonlóan választani lehet a változó és fix kamatozás között, ugyanakkor a fizetendő kamat kevesebb, mint a hasonló ütemezésű zártvégű lízing esetén.
Emellett a lízingdíj kamatrésze költségként elszámolható, arról nem is beszélve, hogy személygépkocsi esetén is visszaigényelhető az első lízingdíj (önerő), valamint – a céges használat arányában – a havi lízingdíjak tőkerészére jutó áfája, ha a lízingbe vevő ÁFA levonására jogosult adóalany.
A nyíltvégű pénzügyi lízing jellemzője, hogy a finanszírozási konstrukcióban mindenképpen van maradványérték. A futamidő végén a vállalkozásnak három választási lehetősége van:
1. A vállalkozó maradványértéken megveszi a személyautót (itt már nem beszélünk áfa-visszaigénylésről, mert az már nem szolgáltatás, hanem beszerzés);
2. visszaadja a finanszírozó pénzintézetnek;
3. a vevő kijelölési jogával élve meghatározhatja, ki veheti meg az autót.
Az operatív lízing
tulajdonképpen kifejezetten a vállalkozások számára előnyös bérleti konstrukció, amely során a lízingbe adó a tulajdonában lévő járművet a lízingbe vevőnek előre meghatározott időre díjfizetés ellenében használatra átadja, de a futamidő lejártával a lízingbe vevő vállalkozás a járművet köteles a lízingbe adónak visszaszolgáltatni.
Mivel a lízingbe vagy bérbe adó a jármű beszerzési árában érvényesített általános forgalmi adót visszaigényli, a nettó beszerzési érték alapján határozza meg a bérleti díjat. A bérlő vállalkozás pedig a havi szolgáltatási (bérleti) díj ÁFA-tartalmát a céges használat arányában visszaigényelheti.
Mivel a jármű tulajdonosa a bérbeadó (a forgalmi engedélyben a bérbeadó tulajdonosként, míg a bérlő üzembentartóként szerepel), a lízingbe vevőnek nem kell saját erővel rendelkezni, nem köti le a tőkéjét. További előny, hogy a havi bérleti díjak – a céges használat arányában személygépkocsi esetén is – költségként elszámolhatók.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.