Ezt tegye, ha elütött egy őzet
Ha elüt valaki egy őzet, a helyszínelő rendőr segítségével értesítse a vadásztársaság illetékesét, és ragaszkodjon hozzá, hogy jöjjön a helyszínre, hogy egyrészt szállítsa el a vadat, másrészt kérjünk tőle tájékoztatást a vadásztársaság címéről és a vadásztársaság esetleges felelősségbiztosítójáról. Ha a vadásztársaság rendelkezik felelősségbiztosítással, akkor azzal a biztosítóval rögzíttessük gépkocsink sérüléseit. Ennek hiányában a saját felelősségbiztosítónknál kérjünk úgynevezett „szívességi kárfelvételt”, mert például, ha az autópálya/autóút vadvédő kerítése nem elég magas, vagy hiányos (ezt is rögzíttessük a rendőrrel, és mi magunk is fotózzuk le), akkor a közút kezelője a felelős – tájékoztatott az Újvári és Báji-Patay ügyvédi iroda.
Vadütközés esetén a biztosító akkor téríti meg a gépjárműben keletkezett kárt, ha rendelkezett casco-biztosítással. Emellett az utóbbi években egyre több biztosítónál elérhető a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás mellé, kiegészítő biztosításként köthető, úgynevezett vadkár-kiegészítő biztosítás is, amely megoldást jelent ilyen esetekben.
Nyár derekától óvatosabban kell vezetni a vidéki utakon, mert elkezdődött az őzek párzási időszaka.
Ilyenkor az állatok nem olyan figyelmesek, mint máskor, a veszélyérzetük is csökken, tehát nemcsak alkonyat és napkelte körül, de akár napközben is felbukkanhatnak az utak mentén. Az őzek nemcsak az erdős-bozótos, valamint a mezőgazdasági területek környékén gyakoriak, hanem számítani lehet rájuk a nádasok, az alföldi ligeterdők és legelők közelében is.
A statisztikai adatok szerint a nyár második felében jelentősen megnő a vadelütéses balesetek száma, és nem csak az őzek vannak veszélyben, megtörténik, hogy az elütött vad a szélvédőt áttörve a gépjármű utasterébe csapódik, vagy a balesetet elkerülni szándékozó autós félrerántja a kormányt, és vagy az árokban köt ki, vagy összeütközik a szemből érkezővel.
Mivel a motorkerékpárosok védtelenebbek, mint az autósok, ezért nekik még inkább ajánlott a szokottnál körültekintőbb közlekedés.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.