BalatonHelp app és mentőgyűrű
A Balaton nem túl mély például egy óceánhoz képest, főleg a déli parton sekély, de azért van haragos arca is. Az észak-nyugatról érkező viharok olykor egyik pillanatról a másikra csapnak le a tóra, és akkor a víz fehér hullámtajtékot vető haragoszöld szörnnyé válik. De szép időben is veszély leselkedik azokra, akik nem tudnak úszni, vagy nem elég óvatosak.
Azt mondják a vízimentők, hogy aki úszni indul, vagy vízre száll, úgy fürdőzzön és szórakozzon, hogy közben figyeljen másokra is. Mert ha valakinek víz kerül a tüdejébe, nem tud önmagán segíteni, csak a környezete segíthet rajta, ha időben észreveszi a bajt.
Három éve nagyon megemelkedett a vízi balesetek száma, olyannyira, hogy 2017 nyarán már augusztus első hetéig 15-en fulladtak a Balatonba. Köztük egy 18 éves fiú, aki úgy bérelt vízibiciklit és ment be a vízbe Balatonmáriafürdőn, hogy nem tudott úszni. A közelben, egy másik vízibiciklin ülő rokonai sem tudtak úszni, így tehetetlenül nézték, ahogy a fiú 400 méterre a parttól elmerül.
Máskor ugyancsak egy fiatal fiú a vízibicikli csúszdáján a több méter mély vízbe csúszott, és ugyan tudott úszni, de valószínűleg a hideg víztől sokkot kapott, és a vele vízibicikliző testvére nem tudta megmenteni.
Hasonló esetek minden évben elfordulnak, ezért a Vízmentők Magyarországi Szakszolgálata kampányt folytat azzal a céllal, hogy minden kölcsönzői vízibiciklire kerüljön valamilyen mentőeszköz, például mentőgyűrű, vagy mentőpatkó. Emellett életet menthet a BalatonHelp, okostelefonra letölthető, ingyenes segélykérő alkalmazás is.
Az applikáció az alábbi két linkről tölthető le:
https://apps.apple.com/hu/app/balatonhelp-vmsz/id757149529?ign-mpt=uo%3D4
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.codevision.balatonhelp
Ha letölti telefonjára, akkor vész esetén egyetlen gombnyomással elindíthatja a segélykérést és azzal a mentési folyamatot. Segélykérését követően a mentésirányítási központ pontos információt kap a segélykérő tartózkodási helyéről (GPS koordináta), így a mentőhajó pontosan tudja, hova induljon.
Néhány gyakran, de sosem elégszer ismételt szabály:
1, Csak kijelölt fürdőhelyen menjenek a vízbe, mert ott nagyobb az esélye, hogy a vízimentők a bajba jutottak segítségére siethetnek.
2, Aki nem tud úszni, mindig viseljen mentőmellényt, vagy hasonlót, ami segít fennmaradni a felszínen.
3, Ne egyesével menjenek úszni! Ha valaki egyedül megy, azért szóljon valakinek, hogy merrefelé tart.
4, Olyan helyen ne ugorjunk vízbe, ahol nem tudjuk, milyen mély, illetve mi van a víz alatt.
5, Alkoholfogyasztás és étkezés után nem szabad vízbe menni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.