Mindennél fontosabb a gyalogosok védelme
Néha egészen megható, mennyire terjed az autósok körében a gyalogátkelőhelyek tisztelete. Gyakran még akkor is csökkentik a sebességet a zebrához közeledve, ha a gyalogos még el sem döntötte, átmegy-e a másik oldalra. Ez a figyelmesség persze korántsem felesleges, hiszen életeket menthet, különösen a nehezen belátható átkelőhelyeknél, ahol az átkelni készülő gyalogosokat parkoló járművek, vagy bokrok takarhatják el a járművezető elől.
Nagyjából 30 km/óra az a sebesség, amiről egy jármű intenzív fékezéssel nagyjából 7 méteren belül megállítható. Ehhez jön még a reakcióidő alatt megtett út és a fékkésedelmi idő, amelyekre 1 másodpercet figyelembe véve összesen körülbelül 15 méteres féktávolság adódik.
Annak érdekében, hogy ilyenkor se történjen baleset, kifejlesztették a zseniális „Front Assist” vészfékező asszisztenst. Az elmúlt évben az Euro NCAP minden korábbinál nagyobb figyelmet szentelt az autóbiztonsági tesztek során az olyan vezetéstámogató rendszerekre, mint egyebek között a Front Assist.
A járművek utasvédelme mellett ugyanis az Euro NCAP azt is megvizsgálja, hogy az automatikus vészfékező rendszerek (AEB, Autonomous Emergency Braking System) milyen hatékonyan védik meg az olyan sérülékeny útonjárókat (Vulnerable Road Users), mint a gyalogosok vagy a kerékpárosok.
Az ősszel az Euro NCAP által tesztelt Volkswagen ID.3 például nem csupán az öt csillagjára büszke, hanem arra is, hogy a gyalogosvédelme 71 százalékos.
A Front Assist ugyanakkor ahhoz is nagyban hozzájárult, hogy Euro NCAP-aranyérmet kapott a VW T6.1 a legbiztonságosabb kisbuszként.
De a zebrára visszatérve: a járművezetőknek azt javasoljuk, hogy a gyalogátkelőhelyhez közeledve úgy válasszák meg a sebességet, mintha a családjuk várna az átkelésre az út szélén.
A gyalogosok pedig sose felejtsék el, hogy nincsenek kivilágítva. Tehát este, sötét ruhában az út szélén álló gyalogos nem minden esetben látható messziről, úgyhogy ne felejtsük el, hogy ugyan a Front Assist és az AEB életet ment, de az elővigyázatosságot semmi sem helyettesíti!
Ezért minden esetben győződjünk meg arról, hogy a közeledő autó vezetője észlelt minket, és biztosította az elsőbbségünket. Az előrelátást persze a gyerekeknek is meg kell tanítani, és egyebek közt azt is, hogy a zebrán átkelve a bicajt toljuk, nem pedig hajtjuk, mert így jobban berögződik a jövő önálló közlekedőjébe is az óvatosság.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.