A fatüzelésű kályhák sokkal jobban szennyezik a levegőt, mint az autók
A divatos fatüzelésű kályhák és kandallók szennyezik leginkább Nagy-Britannia levegőjét. A kormány adatai szerint az otthonok kályhái háromszor annyi mérgező anyagot termelnek, mint a közúti forgalom, mégsem tervezik a kályhák károsanyag-kibocsátásának szabályozását.
A brit Környezetvédelmi, Élelmezési és Vidékügyi Minisztérium, a DEFRA (Department for Environment, Food and Rural Affairs) adatai azt mutatják, hogy a háztartási tüzelés több mint 47 ezer tonna PM2,5 szennyezést okozott 2019-ben. Ez az összes előállított PM2,5 részecske 43 százaléka. Ennek nagy részét a házi fatüzelés okozta, ami 2019-ben mintegy 41 ezer tonna veszélyes szennyező anyagot bocsátott a levegőbe. Vagyis az Egyesült Királyságban két éve a légkörbe került PM2,5-részecskék több mint egyharmada (38%) a fatüzelésű kályhákból származott. Ez háromszorosa a közúti forgaloménak.
Mielőtt azonban továbbmennénk, vegyük át, mit is jelent a PM 2,5!
A PM a finomszemcsés anyagok angol elnevezéséből (particulate matter) ered. A szálló port kémiai összetételtől függetlenül, a részecskék átmérője szerint csoportosítják. A 100 mikrométernél kisebb szemcsék már belélegezhetők, de ezek nagy része az orrban és a szájban, legkésőbb a gégefőnél elakad, nem jut mélyebbre a légutakban. A 10 mikronnál kisebbek már túljutnak a garaton, a négy mikron alattiak bejutnak a tüdőbe, ugyanakkor a 2,5 mikrométernél kisebbek már egyáltalán nem, vagy nehezen ürülnek ki a tüdőből. Egészségügyi szempontból a 10, illetve a 2,5 mikronos határnak van jelentősége. Ezekre a PM10 és a PM2,5 jelölést használják.
Amint a fenti ábrán látjuk, a hivatalos összesítés szerint az egészségre legveszélyesebb PM2,5 kibocsátásért leginkább felelős fatüzelés 38 százaléka után csak sokára következik a maga 12 százalékával a közúti közlekedés, és a sor végén az „egyéb háztartási tüzelés” öt százalékos részesedését találjuk.
Miközben 1990 óta egyre csökken a közúti közlekedés részesedése az egyébként összeségében növekvő PM2,5 kibocsátásból, az alábbi ábrán vörössel jelzett házi tüzelés részesedése 2005 és 2018 között meredeken nőtt.
Érdekes, hogy amíg az autóipar fejlesztéseit egyre szigorúbb előírások és követelmények szabályozzák, a fatüzelésű kályhák pusztító környezeti hatása ellenére nem tervezik a kályhák károsanyag-kibocsátásának szabályozását. Csupán arról döntött London, hogy május 1-től tilos nedves fát árusítani, mert az jobban füstöl.
Mindenki nyugodjon meg: természetesen már kapható a fa nedvességét mérő műszer. A moisture meter nevű eszköz alig kerül többe 20 fontnál.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.