Vigyázat, már tart a szarvasnász!
Széchenyi Zsigmond szenvedélyes vadász volt. Afrikában, Alaszkában és Indiában egyaránt lopakodott a legnagyobb és legveszélyesebb vadak nyomában, gyönyörködött a kodiak-medvékben és az elefántok vonulásában, mégis azt írta nem kevés lelkesedéssel, hogy nincs szebb a magyar erdőkben orgonáló gímszarvas bikánál.
Ezek a gímszarvas bikák azonban éppen ezekben a hetekben nagyon is élénkek, és nappal is előfordulhatnak az utak mellett, mivel augusztus végétől október közepéig tart az erdő koronás urainak násza.
A Dráva-menti erdőségekben már augusztus 20. után hallani az első morcos mordulásokat, de északabbra csak napokkal, hetekkel később – utoljára a Zemplénben – indul be a szarvasnász.
Ezért ebben az időszakban az országutakon, különösen az erdős, ligetes szakaszokon fokozottan számítani kell a gímszarvasok megjelenésére, amire rendszerint vadveszélyt jelző tábla is figyelmeztet.
A bőgés heteiben a szarvasok izgatottabbak, jóval aktívabbak, veszélyérzetük csökken, ezért könnyen kiszaladhatnak a közútra. Késő délutántól kora délelőttig jönnek-mennek, és októberben ahogy hűvösödik az időjárás, akár egész nap mozgásban lehetnek.
A vadgázolások elkerülése érdekében az erdős környezetben vezető utakon mérsékeljük a sebességet, hogy csökkenjen a féktávolság. Ha pedig vadat látunk, érdemes lassítani, mert a vad viselkedése kiszámíthatatlan, megugrására, gyors, hirtelen irányváltására bármikor számítani lehet, és arra is, hogy egyszerre több állat is felbukkanhat.
Ha mégis megtörténik a baleset, az elütött vadhoz nem szabad hozzányúlni, lehúzni az útról, mert ha még nem múlt ki, akkor az agancsával, rúgásával, vagy harapásával súlyos sérüléseket okozhat.
Baleset esetén hívni kell a 112-es segélyhívó számot, és meg kell várni a rendőri intézkedést. Az elpusztult vadat nem szabad a helyszínről elszállítani, az a helyileg illetékes vadászatra jogosult tulajdona, elvitele lopásnak minősül.
De mi történik akkor, ha vaddal ütközünk? Mi történik olyankor, ha gázolás nem történik, de az autó előtt átfutó állat miatt a sofőr félre rántja a kormányt, és így szenved balesetet? Milyen jogi lehetőségeink vannak? Erről szól legújabb videónk:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.