Vigyázni kell, mert télen a hómentes aszfalt is síkos
Sokakat ért meglepetés az elmúlt hetekben, amikor a jól ismert enyhe ívű kanyarban az autó egyszer csak változatlan sebességgel egyenesen folytatta az útját árkon-bokron át. Arra is panaszkodtak az autósok, hogy váratlanul – az egyik kilométerről a másikra – hirtelen mintha jégre mentek volna, és a féktáv megnőtt.
Ne feledjük, télen a hómentes aszfalt is csúszhat, mint a jég – mert jeges!
A jegesedést gyakorta nehéz észrevenni az útburkolaton, de ennél is rosszabb, amikor a nulla fok körüli hőmérsékleten csak nedvesnek látszik az aszfalt, de a megolvadt, majd alattomosan visszafagyott csapadék miatt olyan síkos, hogy még a százlábú is hanyatt esne rajta.
Érdemes figyelni az út környezetét és a növényzetet: ha zúzmarát látunk, szólaljon meg bennünk a vészcsengő!
A télies útviszonyok miatt bizonyosan minden autós eleve visszavesz a tempóból, de azért nem árt arra is ügyelni, hogy a lefagyott útfelületre hajtva kerülni kell a hirtelen kormánymozdulatokat, az erős fékezést vagy gyorsítást.
Kanyarban, sávváltáskor, előzéskor – tehát minden olyan esetben, amikor az autóra oldalirányú erők is hatnak – nagyobb a megcsúszás veszélye.
Emiatt fagyásveszély esetén a kanyarokba a megszokottnál kisebb tempóval hajtsunk be, és ne akarjunk mindenáron – főleg nyomvályús-kátyús utakon – előzgetni, mert ha a kocsi egyenesen haladva nem csúszik, a kanyarba érve még nagyon is csúszhat!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.