Vigyázat, már tart az őznász!
Július végén kezdődik az őzek párzási időszaka. Ilyenkor a szokásosnál nagyobb területet járnak be, gyakrabban keresztezik a közutakat, ezért fokozott balesetveszélyt jelentenek a közlekedőkre.
Az egyébként félénk, bizalmatlan állatok, ebben az időszakban kiszámíthatatlanul viselkednek, hirtelen, minden előjel nélkül ugorhatnak ki az úttestre.
Az úttestre hirtelen beugró állattal való ütközést a legtöbb esetben nem lehet elkerülni. Ezért nemcsak a vadak párzási időszakában, valamint a „vadak” táblákkal jelzett úton kell óvatosan közlekedni a gépjárművezetőknek, hanem az erdősávok, termőföldek mellett is, különösen szürkületkor, valamint az esti és az éjszakai órákban, mert bármikor fennállhat annak a veszélye, hogy feltűnik egy az autó előtt. Ezeken az útszakaszokon különösen fontos a helyes sebesség megválasztása.
A megengedett legnagyobb sebesség nem azt jelenti, hogy annyival is kell haladni! Ha lakott területen kívül 90 helyett csak 80 km/h sebességgel vezet az ember, jóval több idő lesz reagálni egy hirtelen felbukkanó vadra.
Ha egy őzet lát az úton vagy mellette, illetve, ha egy őz átugrik az úttesten, nagy valószínűséggel követi egy másik, ezért feltétlenül lassítsanak! Ha van elég idő lefékezni a járművet, meg kell várni, míg az állat átkel az úton.
Ha az őz már az úton van, nincs mese, taposson a fékre, és dudáljon, de ne rántsa félre a kormányt, még ha így el is üti az állatot.
Egy út menti fának vagy a szemben jövő gépkocsinak csapódva sokkal súlyosabb baleset következhet be.
A vadelütés közúti balesetnek minősül, így bármilyen további – például biztosítási – ügyintézés alapja a rendőrségi jegyzőkönyv lehet.
Az adott területen gazdálkodó vadászatra jogosultat – jellemzően vadásztársaságot – is értesíteni kell, erről általában szintén a rendőrség gondoskodik.
Amennyiben az ütközés bekövetkezett, akkor azonnal álljanak meg, keressenek egy olyan biztonságos helyet, ahol a további balesetek bekövetkezését el tudják kerülni. Használják az elakadásjelző háromszöget és a vészvillogót a további balesetek megelőzése céljából!
Ha elpusztult, vagy haldokló vadállatot lát az úton, hívja a 112-es segélyhívó számot! Ne próbálja meg lehúzni az úttestről, mert lehet, hogy még életben van, és egy rémült állat súlyos sérülést okozhat patáival, agancsával vagy harapásával.
Az elpusztult állatot ne vigye magával, mert a helyi vadásztársaság tulajdona, és lopásnak számít.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.