Így intézhetik a kátyú-károkat
Már javában zajlik az utak kátyúmentesítése, de országszerte más-más időben lesznek kész a munkálatok.
Mit tehetünk, ha a például a fővárosban látunk kátyút, vagy pláne kárt okoz a járművünkben? Kátyút több módon is be lehet jelenteni. Egyrészt a https://jarokelo.hu/ közterületi hibabejelentő weboldalon, ahol be lehet jelenteni a kátyúkat, leszakadt szemeteseket, lekopott zebrákat, összetört megállókat, az elhagyott autókat és sok más problémát, amelyet közterületen tapasztalnak. Itt egy rövid regisztrációt követően képpel és leírással tehető bejelentés, amely rögvest az illetékes önkormányzatnál jelenik meg. Azonban ez az út nem vezet a kárrendezéshez.
Ha egy kátyú kárt okoz, először is meg kell vizsgálni, hogy kinek az illetékességi területén történt a kár. Magyarországon nem egységes a közútkezelő hálózat, gyakran egy adott városon belül is változik, hogy ki a felelős a keletkezett károkért. A Magyar Közút Nonprofit Kft. felel a legtöbb hazai autópályáért, a településeket összekötő fő- és mellékutakért, illetve egyes településeken átvezető útszakaszokért is. A települések határain belül eső utak jelentős részét a helyi önkormányzat kezeli, a fővárosban pedig a fő- és tömegközlekedési útvonalakért a Budapest Közút Zrt., a többi útért pedig a kerületi önkormányzatok felelnek, így náluk kell bejelenteni a kárigényt.
Ezen a linken megnyíló oldalon görgessünk lefelé addig, amíg megjelenik egy szép hosszú lista, hogy melyik kerületben melyik út melyik szakasza tartozik a fővároshoz.
Fővárosi kezelésű út esetében a karrendezes@budapestkozut.hu e-mail-címen, vagy személyesen kell a bejelentést megtenni.
A https://www.budapestkozut.hu/ weboldalon itt találjuk a kárrendezés fület:
Ha megnyílt, görgessünk le, amíg meg nem jelenik az alábbi képünk tetején látható felsorolás, és onnan már vezeti a kezünket a rendszer.
A bejelentésben közölni kell az esemény idejét, pontos helyét (kerület, út, tér, házszám), milyen körülmények között történt a baleset, a sérülés, kár becsült mértékét, és itt szerepel a karrendezes@budapestkozut.hu cím is.
Miután megtörtént a baj, fontos az eset alapos dokumentálása – többek között fotókkal. A baleset körülményeinek pontos leírása és helyszíni jegyzőkönyveztetése ugyanolyan lényeges, mint karambol esetén. Nem árt, ha van egy a tanú is, és a későbbi kárigény-érvényesítés reményében legbiztosabb, ha rendőrt hívunk: a rendőrségi jegyzőkönyv hitelessége nem vonható kétségbe.
Azt is dokumentálni kell, ha az adott útvonalon az út kezelője nem rakott ki az úthibákra figyelmeztető táblát. Ha viszont a kátyút ideiglenes eszközökkel jelölik, akkor az autósé a felelősség.
A biztosítói kárrendezés esetén is fontos az esemény dokumentálása. Kár esetén a biztosító segítséget nyújt a kárhelyszín szerint illetékes útkezelő azonosításában és rendszerint vállalja, hogy a bejelentési kötelezettségét és a hozzá beérkező bejelentéseket határidőre továbbítja a kárhelyszín szerint illetékes útkezelőnek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.