Így utazzunk nyaralni
A Magyar Vöröskereszt Pest Vármegyei Szervezete adta ki a fenti tájékoztató ábrát, amelyből megtudhatjuk, mit jelent a hőkimerülés és a hőguta, és mi a teendő, ha valakin észleljük ezeket a tüneteket.
Tóth Péter, a Das WeltAuto Centrum értékesítési igazgatója pedig az alábbiakban összefoglalta, mire figyeljünk, ha gépkocsival indulunk nyaralni.
1. Vizsgáltassuk át az autónkat az utazás előtt egy márkaszervizben, ahol ilyenkor kedvezményes ajánlattal várják az autótulajdonosokat. Átnézik a kerekek állapotát, ellenőrzik a fékeket és a szükséges folyadékok szintjét (pl. fékfolyadék, hűtőfolyadék, olajszint, ablakmosó folyadék szintjét) is, és kitisztítják a légkondit, ellenőrzik az izzókat, valamint az akkumulátor töltöttségét.
2. Figyeljünk a csomagjaink elrendezésére és rögzítésérre, mert komoly balesetet előzhetünk meg a helyes pakolással. Hirtelen fékezés esetén a nem megfelelően rögzített tárgyaink könnyen a nyakunkba eshetnek, kiborulhatnak, karambol esetén pedig akár sérülést is okozhatnak.
Ha kisbabával vágunk neki az útnak, szükség van babakocsira is, ami sok helyet foglal. Ilyenkor jó megoldás lehet egy tetőbox bérlése, ami nyáron ugyanolyan hasznos, mint télen a síszezonban. Arra azonban ügyeljünk, hogy a tetőboxba inkább a terjedelmes, de könnyű holmit tegyük, hogy ne legyen billegős az autónk.
3. Fontos, hogy a megállóknál ne hagyjuk a gyerekeket, vagy kis állatunkat a kocsiban, mert ha nem megy a légkondi, az utastér pillanatok alatt túlmelegedhet.
4. Fontos, hogy ne szálljanak be többen az autó forgalmijában engedélyezettnél. A csecsemőket csak biztonsági övvel rögzített hordozóban, vagy gyermekülésben szállíthatjuk. Érdemes olyat vásárolnunk, amely ISOFIX rendszerrel felszerelt, így minimálisra csökkenthetjük a helytelen bekötés lehetőségét. Nem csak a hordozót kell övvel csatlakoztatnunk az üléshez, de a pántokat és hevedereket is be kell kötnünk a gyermeken a megfelelő védelem eléréséhez. Ha az anyósülésen szeretnénk szállítani kisbabánkat, azt csak menetiránnyal ellentétesen tehetjük meg, abban az esetben, ha az autó azon oldala nincs felszerelve légzsákkal, vagy kikapcsolható annak működése. A 135 centiméternél alacsonyabb gyerek csak a hátsó ülésen, külön gyerekülésben utazhat, ami igazodik a testméretéhez, illetve a testsúlyához.
5. Sokan viszik a kutyájukat is nyaralni, hiszen ő is szereti a környezetváltozást. De a házi kedvenceket is szabályosan kell szállítanunk, lehetőség szerint biztonságosan kell rögzítenünk, úgy, hogy vészfékezéskor se repülhessenek előre. Legbiztonságosabban ketrecben szállíthatóak a négylábúak, de azzal elveszítjük a csomagtartónk nagy részét. Itt jön képbe megint a tetőbox, amellyel extra rakodó teret nyerhetünk.
6. A nagy melegben a folyadékpótlásról se feledkezzünk meg. A forróságban könnyen átmelegszik az autó, és ha nem gondoskodunk frissítőről, hamar kiszáradhatunk. Ha gyerekekkel utazunk, a szokásosnál gyakrabban iktassunk be pihenőket, hiszen a kicsik mozgásigénye sokkal nagyobb, mint a miénk. Az időszakos megállóknál a gyerkőcök is levezethetik felesleges energiáikat egy kis szaladgálással, játékkal, és így nem lesznek nyűgösek, mire megérkezünk. Gondoskodjunk kedvenc játékaikról is, hogy az út során se unatkozzanak, és elfoglalják magukat.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.