Autópályán defenzíven, hogy meg is érkezzünk
A defenzív vezetés lényege, hogy hagyjuk menni, aki menni akar, mert ha akadályozzuk, hibát követhet el, és tömegbaleset lehet a vége. Aki láthatóan agresszíven megy, az jobb, ha előttünk van. És hogy észrevegyük az ilyen vezetőt, gyakran pillantsunk a tükrökbe.
A közúti járműforgalom alapja a bizalom, vagyis abban bízva vezetünk, hogy a többiek is betartják a szabályokat. A KRESZ egyfajta védelmet biztosít, hogy ha betartjuk a szabályokat, mindenki életben marad. Ám ha valaki idegesen, türelmetlenül vezet, hamar kiszámíthatatlan manőverekbe kezd, és a közúton a legnagyobb veszély a kiszámíthatatlanság, vagyis, ha valaki nem a szabályoknak megfelelően közlekedik.
Ezért aki autópályán, vagy nagy forgalmú úton jár, készüljön fel arra, hogy utazása esetleg tovább fog tartani a vártnál. Ha erre felkészülünk, nem kapunk idegbajt, ha egyszer csak megtorpan a forgalom.
Nem ritkán tapasztaljuk, hogy minden látható ok nélkül összetorlódnak a járművek. Az ilyen fantomdugó akkor alakul ki, amikor a haladás dinamikája megakad, a sebesség és az autók közti követési távolság lecsökken.
Nagy forgalmú úton, ha 130-ról viszonylag gyorsan kell lassítanunk 100-ra, akkor a mögöttünk lévő autó 98-ra fog lassítani, az őt követő 96-ra, aztán 94-re, és végül – esetleg több kilométerre – valakinek meg kell állnia. Kész is a fantomdugó.
Ezt tegyük, hogy meg is érkezzünk
Ne csak az előttünk lévő autókat figyeljük, hanem a mögöttünk haladókat is. Rá kell szokni a belső visszapillantó tükör gyakori használatára. Haladjunk egyenletes tempóban. Ne váltsunk hirtelen sávot, ne kapkodjunk, főként ne tolakodjunk sávról sávra azért, hogy pár másodperccel előrébb legyünk másoknál.
Kiegyensúlyozottabb és biztonságosabb az utazás, ha minden járművezető alkalmazkodik a forgalom pillanatnyi dinamikájához – vagyis kerülik a gyorshajtást, és ugyancsak kerülik a túl lassú haladást is.
Minél jobb a reakcióidőnk, annál kevésbé járulunk hozzá a fantomdugó kialakulásához. A fáradtság, vagy pláne az ilyenkor életveszélyes a mobilozás nagymértékben megnöveli a reakcióidőt.
Kevesen tudják, hogy akár egy másodperc is eltelhet az előttünk haladó vészfékezése és a saját vészfékezésünk megkezdése között. Az úrvezető ugyanis nem automata: hosszú úton fárad, lanyhul a figyelem, lassul a reakcióidő.
Egy Európai Uniós felmérés szerint minden negyedik karambol és minden nyolcadik halálos baleset figyelmetlenség miatt következik be. Mert a vezetés 30-50 százalékában nem a vezetésre, hanem a dohányzásra, evésre, ivásra, a tájra, utastársunkra, vagy a mobiltelefonra figyelünk. Egy rövid SMS elolvasása alatt akár 5️00 métert is megtehetünk. Ez olyan mintha fél kilométert behunyt szemmel vezetnénk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.