Ez a teendő vadgázolás esetén – videó
A közelmúltban már felhívtuk a figyelmet, hogy vigyázzunk, már tart a szarvasnász, ezúttal pedig arra kapunk választ dr. Újvári Zoltán ügyvédtől egy megtörtént eset kapcsán, hogy mi a teendő, ha elütöttünk egy nagyvadat.
Számos vadgázolásos balesetről szólnak augusztus vége és október közepe között a hírek. De nemcsak a nagyvadak, hanem a kisebb méretű állatok is okozhatnak akár több százezres kárt.
„Országos használt autó kereskedői hálózatunkban sokszor találkozunk – jellemzően ősszel – olyan esettel, hogy az általunk eladott autó néhány héten belül komoly kárt szenved egy eléugró vad miatt – mondta Frank György a Das WeltAuto márkaigazgatója. – Bár a szabályokat betartva közlekedett az úton, elütött egy vadat, a javítást pedig saját Cascóra kellett elvégeztetni; sőt a vadásztársaság feljelentette a rendőrségen és be is perelte, hogy megtérítse a vadkárt, amit okozott.”
Sajnos minden óvintézkedés ellenére időnként annyira kiszámíthatatlan az állatok viselkedése, hogy bekövetkezik az ütközés. Sok esetben pedig nem az autóvezető a hibás: előfordulhat, hogy a helyi vadásztársaság felelős a balesetért.
Ám ha megfelelően tájékozottak vagyunk a jogainkat illetően, jelentős költségektől kímélhetjük meg magunkat.
Minden egyes, akár közúton történt vadbalesetben is érdemes szakember véleményét kikérni, hogy abban az adott ügyben, abban a konkrét helyzetben van-e értelme felszólító levelet írni vagy pert indítani a vadászatra jogosult ellen, sőt akár olyan helyzetben is, amikor nem ütközik a vaddal az autó, mégis emiatt szenvedett valaki balesetet.
Egy ilyen esetet dolgoz fel a Das WeltAuto több részes jogi videósorozatának első része, a történet különlegessége ugyanis az, hogy a filmben hallható baleset során nem volt ütközés. Egy róka szaladt át az autó előtt, amely az elkerülő manőver miatt komoly balesetet szenvedett, és felborult.
A helyi vadásztársaság elutasította a kártérítési igényt, a bíróság azonban a perköltséggel és a kártérítéssel együtt megítélte az autós kárigényét a vadásztársasággal szemben.
A vadászati törvény alapján ugyanis a vadászati tevékenység ugyanolyan veszélyes üzemnek minősül felelősségi szempontból, mint a gépjárművezetés, és ebben az esetben a kúria szerint a vadászatra jogosult tevékenységi körén belüli rendellenességnek minősül, hogy egy vadászható állat megjelent az autópályán. És ilyen esetben a vadászatra jogosult felel a vad által okozott kárért.
A kártérítési felelősség megállapításához ugyanakkor nem feltétlenül szükséges, hogy az autó és a vad összeütközzön, elég a veszélyeztetés is.
A perben dr. Újvári Zoltán volt a kárt elszenvedő autós védőügyvédje, akivel Szabados Ágnes, a Das WeltAuto márkanagykövete, az RTL Klub Híradó műsorvezetője és Frank György, a Das WeltAuto márkaigazgatója beszélgetett a Das WeltAuto legújabb videójában, amely IDE kattintva tekinthető meg.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.